Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

Ekran Koruyucu

Telefon Ekran Koruyucu Nedir?

Telefon Ekran Koruyucu Nedir?

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası ve oldukça pahalıdır. Bir telefona oldukça yüklü para harcayıp sonrasında kırık veya çizilmiş bir ekrana sahip olmak istemeyiz. Birçoğumuz telefon ekranlarını korumak için ekran koruyucu satın alıyoruz. Fakat yeni çıkan akıllı telefonların ekran teknolojisi ekstra bir ekran korucu ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Yeni nesil bir akıllı telefon aldığımız zaman herhangi bir ekran koruyucu almamıza gerek kalmıyor. Yeni bir ekran koruyucu masrafı da olmuyor. Tabi yine de ekran koruyucu kullanmayı gerektirecek durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlardan ve ekran koruyucularından kısaca bahsetmek gerekirse;

Ekran Koruyucu Nedir?

Ekran koruyucular, akıllı telefon ekranına monte edilen şeffaf plastik tabakadır. Ekran koruyucu, aldığımız akıllı telefonun marka ve modeline uygun olarak tasarlanır ve tam ekranı saracak şekilde dizayn edilir. Bu sebeple aldığımız akıllı telefon için uygun ekran korucu satın alırız. Ekran koruyucunun montaj aşamasında telefon ekranı temiz bir bezle silinerek toz kalmaması sağlanır. Sonra ekran koruyucutelefon ekranına tam oturacak şekilde yerleştirilir ve hava kabarcığı kalmayacak şekilde uygulanır. Satın aldığımız ekran koruyucuların paketlerinde uygulama hakkında gerekli talimatlar yer almaktadır. Uygulanması oldukça basittir.

Gorilla Glass Teknolojisi

Gelişen teknoloji ile ekran koruyucuların gerekliliği de azaldı. Yeni nesil telefonlarda ki ekran teknolojisi herhangi bir ekran koruyucuya ihtiyaç duyulmadan dış etkenlere karşı koruma sağlar. Satın alacağımız yeni nesil akıllı telefonlarda Gorilla Glass denilen ekranlar kullanılır. Bu ekranlar çizilmeye ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklı şekilde tasarlanmıştır. Bu teknoloji kendi içerisinde de gelişme kaydetmiş ve bir önce ki sürümüne göre dayanıklılığı iki kat artmıştır. Bu da ekran koruyucu ihtiyacını en aza indirecek bir gelişmedir. Yine de ekran koruyucu kullanacağımız durumlar olabilir.

Yeni nesil bir telefon aldık ve ekstra bir ekran korucu kullandık. Ekran üzerinde kullanımdan kaynaklı göreceğimiz birkaç çizik ve hatta kırık kullandığımız ekran koruyucu sayesinde cihazın ekranını koruduğunu düşündürebilir. Fakat yeni nesil bir telefon ekran teknolojisi sayesinde cebinizde bozuk para, anahtar vb. cisimler olsa dahi çizilmemelidir. Aldığımız ekran koruyucu bu durumda gereksiz bir harcamadır. Gorilla Glass teknolojisi kısacası günlük hayatta kullandığımız birçok eşya ve ekipmandan daha serttir. Örneğin, bir mutfak bıçağından daha sert bir malzemeden üretilmiştir. Bu sebeple bıçak ekranı çizemez.

Ekran Koruyucunun Dezavantajları Nelerdir?

Ekran koruyucular, uygulandıktan sonra zamanla plastik malzeme olduğundan renk değişimleri ve lekeler oluşacaktır. Bu nedenle telefon kullanırken orijinal ekran görüntü kalitesine ulaşılamayacaktır. Ayrıca Gorilla Glass kadar sert olmadıklarından dolayı oluşacak çizikler çirkin bir görüntü yaratacaktır. Bu olumsuzluklar özellikle sık sık çizik oluşturabilecek ortamlarda bulunuyorsanız sürekli yeni bir ekran koruyucu ihtiyacı doğuracaktır.  Bunun dışında telefon ekranı ile arada ayrı bir katman olacağından kullanımın orijinalden uzaklaşılacaktır. Bu negatif yönler çoğunlukla yeni bir ekran koruyucu satın almanıza sebep olabilir. Ekstra bir maliyet ve zaman kaybı oluşturur. Bununla birlikte kaliteli kullanımdan uzaklaşmamıza neden olur.

Peki, Ekran Koruyucuya Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Gorilla Glas teknolojisi, çoğu zaman ekstra bir ekran koruyucu olmaksızın ekranın çizilmesine ve kırılmasına karşı koruma sağlar. Fakat kum, sert kaya ve sert diğer cisimler Gorilla Glass ekranına da zarar verebilir. Bu durumlara maruz kalacak ortamlarda bulunuyorsanız ekstra bir ekran koruyucu kullanmanız faydalı olur.

Ekran koruyucular parmak izi önleyici özelliğe sahiptir. Ama yine de parmak izi kalabilir ve temizlenmesi Gorilla Glass’a göre daha zordur. Gorilla Glass ve yeni nesil teknolojilerde parmak izlerini ekrandan iter ve bu sayede çok kolay temizleme imkanı sağlar. Temiz bir bezle uğraştırmadan parmak izlerinden ve lekelerden kurtulabiliriz.

Yükleniyor...